top of page

Stephenville FFA members net 15 State Champion titles at 95th annual convention.


Peyton Vanden Berge won an $8,000 scholarship.

The dust has settled at the 95th Texas FFA State Convention and Stephenville FFA members walked away with 15 State Champion titles and $46,000 in scholarships.


A complete list of results is below.

SCHOLARSHIP RECIPIENTS: Kirsten Cline - HLSR $20,000 & Peyton Vanden Berge - FWSSR $8,000


AREA OFFICER: Sterling Richmond - Area IV President


LONE STAR DEGREE RECIPIENTS: Ely Taylor, Creece Brister, Shayla Mader, Mason Haynes, Elijah Cortez, Charleigh Feuerbacher, Jaci Lane, Presley Koho, Molly Gaynor, Kooper Vanden Berge, Reagan Bragg, Sterling Richmond, Hannah Holden, Henley Ballinger, Mary Caroline Barbebree, Addie Ketchum


TEXAS FFA CHROUS PARTICIPANTS: Klancy Hammons & Ely Taylor

GOLDEN HORIZON: Stephenville FFA - Gold Ranked Chapter


STATE CHAMPIONS - EARNING A $1,000 SCHOLARSHIP: Tucker Hubbard - Star Greenhand in Agriscience Sterling Richmond - Star Lone Star in Placement, Sterling Richmond - Environmental Services & Natural Resource Systems Division 5 Agriscience Fair, Aidyn McKeehan - Food Products & Processing Systems Division 3 Agriscience Fair, Jaedyn Berry & Ally Foster - Food Products & Processing Systems Division 4 Agriscience Fair, Shayla Mader - Food Products & Processing Systems Division 5 Agriscience Fair, Kaylee Fair & Charleigh Feuerbacher - Plant Systems Division 6 Agriscience Fair, Jake Goodwin & Turner Montgomery - Power, Structural and Technical Systems Division 4 Agriscience Fair, Kenley Pack – Social Systems Division 3 Agriscience Fair, Kirsten Cline - Social Systems Division 5 Agriscience Fair, McCoy Magin - Texas FFA Rodeo, Tie-Down Roping, Peyton Vanden Berge - Agriculture Mechanics Design & Fabrication Proficiency Award, Charleigh Feuerbacher - Agricultural Research, Plant Systems Proficiency Award, KK Osinga - Dairy Production EN Proficiency Award, Mari Horwath – Swine Production PL Proficiency Award

TEXAS FFA STAR FINALISTS: Brayson Burch - Star Chapter in Agriscience & Aubrey Vanden Berge - Star Chapter in Placement


STATE RUNNER-UP AGRISCIENCE FAIR: Kade Cason & Colton King - Animal Systems Division 4, Micaela Medina & Grace Taylor - Food Products & Processing Systems Division 6, Tucker Hubbard & Hudson Butchee - Social Systems Division 4, Creece Brister & Kamryn Coffee - Social Systems Division 6


3RD PLACE AGRISCIENCE FAIR: Brayson Burch - Animal Systems Division 3, Charlie Rumsey - Environmental Services & Natural Resource Systems Division 3, Jack Butchee & Rob Harrison - Environmental Services & Natural Resource Systems Division 6, Aubrey Vanden Berge - Power, Structural & Technical Systems Division 3

PUBLIC SPEAKING: Charleigh Feuerbacher - Extemporaneous Speaking, 4th Place & Kenley Pack - Jr. Prepared Public Speaking, 12th Place


TEXAS FFA RODEO: 10th Place Team


STATE FINALIST AGRISCIENCE FAIR: Cash Henson & Jayden Ferguson - Environmental Services & Natural Resource Systems Division 4, Taylor Hice - Plant Systems Division 3, Kennedy Powe & Macy Parker - Plant Systems Division 4.


Congratulations to all of these outstanding students!


Yorumlar


bottom of page